עוד באותו נושא

אובדן הריון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
אובדן הריון

אובדן הריון ולידה שקטה

אובדן הריון הוא המונח הכללי אשר מתאר הפלה טבעית בשלבים מוקדמים של ההריון, הפסקת הריון יזומה ולידה שקטה. אובדן ההריון הוא חוויה מצערת בכל שלב של ההריון וללא קשר לדרך בה הוא הסתיים. נשים אשר מאבדות הריון צעיר חשות צער וכאב בדומה לנשים שאיבדו הריון בשלב מתקדם והן חשות שאיבדו בנוסף לעובר שלהן גם מכלול שלם של תקוות וחלומות שהיו להן לגבי התינוק שצמח בתוכן. כאשר אובדן הריון מתרחש בשבועות מתקדמים של ההריון הוא מסתיים בלידה שקטה שהיא לידת תינוק מת, לידה רגילה על כל השלכותיה הגופניות אך בשונה מלידה רגילה התינוק נולד ללא רוח חיים.

התמודדות עם אובדן הריון

חוויית הלידה השקטה היא למעשה ההבדל המהותי בין אובדן הריון בשלב צעיר לשלב מתקדם אשר משנה בדרכים רבות את חוויית האובדן הן מהבחינה הפיזית והן מהבחינה הרגשית. לידה שקטה היא חוויה טראומתית אשר עלולה להשפיע על חייה של היולדת לטווח ארוך ובתחומי חיים שונים ובינהם השפעה על הזוגיות ועל מערכות היחסים הקרובות, הורות ויחס לילדים אחרים במשפחה ועוד. כאשר ההתמודדות עם לידה שקטה ועם תהליך האבל אשר מתרחש בעקבותיה אינה מתנהלת באופן נכון ובריא היא עלולה להיגרר ולהופיע גם כפוסט טראומה. יש לאפשר ליולדת לחוות את שלבי האבל באופן הנכון לה ולתת לה זמן ומקום להביע את רגשותיה.

אובדן הריון מעורר אצל האם מגוון של רגשות והיא עוברת תהליך אבל לכל דבר. על פי הסטטיסטיקה כל הריון חמישי מסתיים במותו של העובר בשלשים שונים של ההריון. זוהי חוויה קשה עבור ההורים ובני המשפחה הקרובים אשר ידעו על קיומו של ההריון וציפו לתינוק כמוחים, סבא וסבתא, דודים וחברים קרובים.

תמיכה לאחר אובדן הריון

התגובות הרגשיות אשר מתעוררות בעקבות אובדן יכולות להיות מפתיעות בעוצמתן ובלהתבטא באמצעות מנעד רחב של רגשות. הריון היא כמובן עצב וכאב. תהליך אבל אחרי אובדן הריון ולידה שקטה על פי המודל של קובלר-רוס כולל חמישה שלבים שהם הכחשה, כעס, מיקוח, דיכאון וקבלה. כל שלב בתהליך האבל יכול להימשך תקופה קצרה או ארוכה וכן ניתן לחוות רק חלק מהשלבים.

קבלת תמיכה אחרי אובדן הריון ולידה שקטה היא מרכיב חשוב ביותר ואף הכרחי בשל היכולת לחלוק רגשות הקשורים באובדן ולחוש שייכות והזדהות, לקבל הכרה באובדן ולזכות בהכלה והבנה מהסביבה, מה שמסייע מאוד בהתמודדות ובהשלמה עם האובדן וקבלתו וכן עם היכולת לתכנן את ההריון הבא ולהתמודד עם החרדות והקשיים הכרוכים בהריון אחרי אובדן. ישנם סוגים שונים של תמיכה אחרי לידה שקטה כמו תמיכה רשמית או לא רשמית, בקבוצה או באופן פרטני ועוד. לכל אחת סגנון תמיכה מועדף אשר מתאים לה באופן אישי.

להרשמה
להודיע על
guest
0 תגובות
משוב
לצפות בכל התגובות