מהלך הלידה השקטה

הלידה השקטה דומה במהלכה ללידה רגילה אך ישנם תהליכים שונים אשר מתרחשים בה. כאן תמצאי מידע על השראת לידה, שימוש בפיטוצין, אורך הלידה ואופן ההתנהלות של הצוות הרפואי בלידה השקטה.

ראשית, אני משתתפת בצערך על האובדן שלך. דעי שאין דרך אמיתית להתכונן ללידה השקטה. זוהי חוויה קשה ומטלטלת ואני מקווה שהמידע שתקבלי כאן יסייע לך ככל האפשר. מהלך הלידה השקטה שונה במקצת ממהלכה של לידה רגילה. כאן תמצאי מידע על תהליך הלידה השקטה ודרכים להתכונן אליה ולהתמודד איתה.

באיזה בית חולים כדאי ללדת?

אם עומדת לפני לידה שקטה תוכלי לבחור לאיזה בית חולים לגשת. בחלק מבתי החולים מבצעים לידות שקטות בחדר ייעודי, רחוק מחדרי הלידה האחרים או כזה שמאפשר שהיה נוחה יחסית לך ולמלווים שלך. כמו כן בחלק מבתי החולים מאפשרים אשפוז במחלקת נשים ולא במחלקת יולדות, דבר שיחסוך ממך התמודדות קשה לאחר הלידה. לצערי, אין מידע מסודר וברור לגבי אפשרויות אלו מכיון שהקצאת חדרי לידה וחדרי אשפוז תלויה במצב העומס במחלקות באותו הזמן ולכן כדאי להיעזר בקרוב משפחה או חברה על מנת לערוך בירורים אלו.

אם את מאושפזת או שאין באפשרותך לגשת לבית חולים אחר מסיבות שונות נסי לבקש מהצוות הרפואי להקל עלייך ככל האפשר. פעמים רבות עצם הבקשה מביאה את הנושא למודעות ומאפשרת לצוות הרפואי לסייע לך.

 ילדתי בבית החולים תל השומר, שם חדר הלידה הטבעית משמש ללידות שקטות. החדר עצמו מרוחק מחדרי הלידה האחרים ונמצא בקצה המסדרון. לאחר הלידה חזרתי לאשפוז במחלקת נשים ומשם השתחררי לביתי.

מהלך הלידה השקטה

במהלך הלידה השקטה את צפויה לחוות צירים חזקים מאוד מספר שעות עד מספר ימים. זהו תהליך ארוך ואיטי וכדאי מאוד לעבור אותו עם מלווה, בן או בת משפחה. במספר בתי חולים הצוות הרפואי עובר הכשרה מתאימה ויודע כיצד לתמוך ביולדת אשר עוברת לידה שקטה אך לצערי לא בכולם, לכן חשוב שהמלווים שלך ידעו דרוש מהצוות הרפואי הדרכה, סיוע מתאים ורגישות.

לידה שקטה היא אמנם לידה רגילה לכל דבר אך ישנם הבדלים מהותיים בין לידת תינוק חי ללידת תינוק מת, הבדלים אשר משפיעים על מהלך הלידה. בניגוד ללידה רגילה שמתפתחת לצד תנועה טבעית של התינוק, כאן הגוף אינו מפתח צירים וזקוק לסיוע. לכן בלידה שקטה נעשה שימוש בחומרים אשר גורמים לצירים ולפעמים גם חומרים שגורמים להתרחבות צואר הרחם, ההתכווצויות הללו מביאות לפתיחה של צואר הרחם ולבסוף ללידה.

חומרים המשמשים להשראת לידה

  • מתן פרוסטגלנדין דרך הנרתיק בכדי לגרום להתכווצויות רחם
  • מתן פיטוצין דרך הוריד
  • הרחבת צואר הרחם על ידי החדרת בלון
  • הרחבת צואר הרחם על ידי החדרת למינריות

 פעולות אלו נקראות השראת לידה, כלומר פעולות שמכניסות את הגוף למצב של לידה בהעדר תינוק שיצור את הלחצים הללו מבפנים. השראת לידה דורשת אשפוז בבית החולים למספר ימים. במהלך הלידה תוכלי לקבל משככי כאבים וזריקת אפידורל שיקלו על הכאב הפיזי שלך. החיסרון בגרימת לידה הוא הסיכוי לשאריות שליה בתוך הרחם, זיהום ותסחיף ריאתי. לאחר לידה שקטה נוהגים לשלוח את היולדת לגרידה בכדי לוודא ריקון של הרחם על מנת להימנע מסיבוכים. מספר שבועות אחרי הלידה השקטה יפנה אותך הרופא לבדיקת אולטראסאונד שמטרתה לוודא ריקון מוחלט של הרחם.

בתום הלידה השקטה תוכלי לקחת מספר רגעים בכדי להיפרד מהתינוק שלך.

לאחר מכן, אם הסכמתם לכך, תישלח גופת התינוק והשליה לנתיחה לאחר המוות.